Czy warto odkładać drobne kwoty? Jak to robić?

Dodany: 2015-12-10

Matematyka jest nieubłagana – poza przypadkami wielkiej wygranej na loterii niespodziewanego spadku czy czegoś podobnego – duże oszczędności biorą się z tego, że przez dłuży czas odkładamy drobne kwoty. Jak to robić, żeby nie stracić motywacji i osiągnąć swój cele? Czy to w ogóle ma sens?

 

Najprostszym sposobem, żeby odkładać drobne kwoty, jest ustawienie zlecenia stałego z konta bieżącego na rachunek oszczędnościowy, najlepiej w dzień po wypłacie. Praktycznie każdy bank w Polsce obsługuje tego typu automatyczne zlecenia. Można raz ustawić w systemie transakcyjnym stały przelew 50, 100 czy 150 złotych miesięcznie (lub innej dowolnej kwoty, która odpowiada naszym możliwościom) i przestać się tym interesować. Ważne tylko, żeby kontrolować oprocentowanie środków na rachunku oszczędnościowym i porównywać z rynkiem – w tej chwili standardem jest 1–2% w skali roku. Oszczędności nie muszą trafiać na rachunek oszczędnościowy w banku. Rozważyć można również fundusze inwestycyjne czy ubezpieczenia inwestycyjne.

 

Zarabiaj na swoich oszczędnościach

 

Kluczowym czynnikiem sukcesu przy odkładaniu drobnych kwot są nawyki. Kilka banków w Polsce udostępniło swoim klientom innowacyjne systemy, które pozwalają na automatyzację procesu oszczędzania. W tej chwili oferują je mBank (mSaver), Credit-Agicole (CASaver), ING Bank Śląski (Smart Saver), PKO BP (Autooszczędzanie) oraz Getin Bank (Zachowaj Resztę).

Wszystkie wykorzystują to, że na co dzień wykonujemy transakcje bankowe (np. przelewy, wypłaty z bankomatów czy płatności kartą), płacąc za towary i usługi. Dzięki narzędziom banków część tych wydatków trafia na konto oszczędnościowe. Jak? Czytaj więcej

Kalkuator Lokat