Oprocentowanie lokat spada - jak się przed tym zabezpieczyć?

Dodany: 2012-12-20

W ciągu ostatnich miesięcy Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Rezultatem był spadek oprocentowania lokat oferowanych przez banki.  Osoby, które chcą oszczędzać nadal mogą znaleźć oferty, dzięki którym uzyskają atrakcyjne zyski.

Spowolnienie gospodarcze dotarło także do Polski i nasze PKB co prawda rośnie, ale tempo jego wzrostu jest wolniejsze niż w poprzednich kwartałach. Jego wzrost jest mniejszy niż oczekiwano na początku tego roku. Oczywiście wiele z krajów zachodnich, dotkniętych recesją, chciałoby mieć jakikolwiek wzrost. Nawet taki jak Polska. Nie zmienia to jednak faktu, że przyduszenie naszej gospodarki odczuwamy, coraz silniej na wielu różnych płaszczyznach.

 

nawet 2,35% na lokacie od 100 tys. Załóż online

 

6 grudnia doszło do trzeciej z kolei obniżki stóp procentowych w tym roku.  Obniżanie stóp procentowych ma służyć pobudzeniu gospodarki – niższe stopy procentowe to mniejsze oprocentowanie kredytów. Jednak mniejsze stopy procentowe to także niższe oprocentowanie lokat – pożyczek udzielanych przez klientów bankom.

Na szczęście inflacja  regularnie spada, co oznacza, że realna wartość naszych pieniędzy jest ciut większa. Inflacja w październiku 2012 r. wyniosła 3,4% podczas gdy w lipcu wynosiła aż 4%. To dobra wieść dla nas wszystkich, zwłaszcza tych, którzy myślą o oszczędzaniu na lokatach. W skrócie im mniejsza inflacja tym nasz zysk z depozytów jest większy. Niestety nie możemy mieć pewności, co do wysokości tego wskaźnika w przyszłości, jednak generalne prognozy NBP są optymistyczne. Czytaj więcej

Kalkuator Lokat