Oszczędzanie na emeryturę? Wolimy żyć chwilą

Dodany: 2015-10-23

Wyniki różnorodnych badań wielokrotnie pokazały, że Polacy mają chęci, by odkładać pieniądze. Są również gotowi, by rozpocząć oszczędzanie lecz są to czynności podejmowane krótkoterminowo. Sprawdźmy jakie wnioski wypływają z najnowszego sondażu „Hedoniści i oszczędni”.

 

„Hedoniści i oszczędni”, to nazwa I edycji barometru społecznego przeprowadzonego przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa przy współpracy z instytutem IRCenter. Celem badania było sprawdzenie i analiza wyżej wymienionych postaw Polaków. Biorąc pod uwagę ujemny wskaźnik hedonizmu finansowego, który aktualnie wynosi – 13,9 punktów, mamy do czynienia z przewagą osób ze skłonnościami do odkładania środków. Przejdźmy zatem do szczegółów.

 

Zarabiaj na swoich oszczędnościach

 

Trzy grupy Polaków

Dynamika dyskusji w social mediach oraz zapytań w Google’u dotyczących wydawania i oszczędzania środków, pozwoliła wyliczyć wskaźnik hedonizmu finansowego. Zajęto się także analizą danych pozyskanych z badania konsumenckiego (CAWI). Zostało ono przeprowadzone w grupie 1000 osób, a wyniki pozwoliły podzielić ankietowanych na trzy grupy. Biorąc pod uwagę procent ich dochodów, jaki w danym miesiącu odłożyli na konkretny cel, wydali lub oszczędzili na emeryturę bądź zabezpieczyli się na wypadek utraty pracy lub zdrowia, sklasyfikowano ich następująco... Czytaj więcej

Kalkuator Lokat