Zamiast finansowych postanowień noworocznych zrób bilans otwarcia

Dodany: 2016-01-18

„Chciałabym zacząć oszczędzać”, „chciałbym spłacić długi”, „chciałabym zmienić pracę na lepiej płatną”. Ustalanie noworocznych postanowień stało się właściwie rytuałem. Tak samo jak ich późniejsze łamanie. Być może zamiast ulotnym postanowieniom poprawy w przyszłości warto poświęcić chwilę na stworzenie solidnego bilansu otwarcia.

 

Bilans otwarcia to pojęcie znane z rachunkowości, ale możemy je z powodzeniem wykorzystać na gruncie finansów osobistych. Chodzi o zestawienie najważniejszych składników naszej sytuacji finansowej na początek roku. Dlaczego to może być bardziej praktyczne narzędzie zmiany niż postanowienia noworoczne?

 

Zarabiaj na swoich oszczędnościach

 

Bilans pomaga uporządkować naszą rzeczywistość. Nie dotyczy przyszłości, jak postanowienia, tylko teraźniejszości. Nie wymaga przyjmowania jakichś optymistycznych założeń i wymyślania ambitnych zmian,  tylko dokładnego przyjrzenia się temu, co jest. Wymaga zrozumienia naszej obecnej sytuacji. Zresztą, jak mamy zmieniać swoje finanse na lepsze – choćby poprzez postanowienia noworoczne – jeśli słabo rozumiemy, w jakim miejscu się znajdujemy? Stworzenie szczerego bilansu otwarcia może w gruncie rzeczy pomóc ustalić zakres zmian, które warto wdrożyć w nowym roku, aby potem pomóc je zrealizować. Czytaj więcej

Kalkuator Lokat