Najkorzystniejsze konta osobiste – ranking kont bankowych online

Starsze osoby mają tendencję do korzystania z tego samego konta od lat. Młodsze z kolei poszukują coraz to atrakcyjniejszych warunków, aby ostatecznie uzyskać w pełni funkcjonalne konto osobiste bez żadnych opłat. Promocje można znaleźć w internecie, podobnie jak założyć konto, ale oferty co rusz się zmieniają. Dlatego warto być na bieżąco, śledząc ranking kont osobistych. Nigdy wcześniej wybór produktów bankowych nie był tak łatwy. Najbardziej opłaca się aktywne korzystanie z konta, co potwierdzają poniższe oferty.

Ostatnia aktualizacja: 21 Lutego 2024
Konto Osobiste Citi Handlowy
0 zł
? za przelewy krajowe i 3 pierwsze przelewy Express Elixir
Przelew online
0 zł
? za wypłaty z bankomatów Citi i 4 wypłaty z innych bankomatów
Bankomaty
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Konto
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste Alior Bank
0 zł
Przelew online
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Bankomaty
0 zł
Konto
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste BNP Paribas
0 zł
Przelew online
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Bankomaty
0 zł
Konto
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste VeloBank
0 zł
Przelew online
0/5 zł
? 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash oraz pozostałe bankomaty (jeśli wykonasz min. 5 transakcji kartą/ BLIK-iem)
5 zł - pozostałe bankomaty bez spełnienia warunku aktywności
Bankomaty
0 zł
Konto
0/7 zł
? Karta będzie darmowa, jeśli wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem miesięcznie lub masz mniej niż 26 lat. W przeciwnym razie opłata za kartę wyniesie 7 zł.
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto dla młodych Pekao S.A.
0 zł
Przelew online
0/ 2,3% min. 5 zł
? - 0 zł - bankomaty własne banku,
- 0 zł - 2 pierwsze wypłaty w mies. z bankomatów obcych (pod warunkiem spełnienia warunków aktywności)
- 2,3% min. 5 zł – w pozostałych przypadkach.
Od klientów do 26 roku życia opłata nie jest pobierana.
Bankomaty
0 zł
Konto
0/4 zł
? - 0 zł - jeśli zapewnisz jednorazowy wpływ w wysokości min. 500 zł/ mies. oraz wykonasz min. 1 transakcję bezgotówkową kartą/ Google Pay/ Apple Pay/ PeoPay
- 4 zł - w przypadku niespełnienia powyższych warunków.
Od klientów do 26 roku życia opłata nie jest pobierana.
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste i Oszczędnościowe Nest Bank
0 zł
Przelew online
0/6 zł
? - 0 zł - bankomaty Euronet
- 6 zł - pozostałe bankomaty
Bankomaty
0 zł
Konto
0 zł
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto osobiste Mobi ING Bank Śląski
0 zł
Przelew online
0/10 zł
? - 0 zł - bankomaty własne i Planet Cash
- 10 zł - pozostałe bankomaty
Bankomaty
0 zł
Konto
0/10 zł
? - 0 zł - jeśli wykonasz transakcje kartą/ Google Pay / Apple Pay na łączną kwotę min. 300 zł (200 zł dla osób między 18 a 26 r.ż)
- 10 zł - w przypadku niespełnienia powyższych warunków
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste mBank
0 zł
Przelew online
0/2,50 zł
? - 0 zł - wypłaty w kwocie min. 100 zł
- 2,50 zł - wypłaty poniżej 100 zł
Bankomaty
0 zł
Konto
0/7 zł
? - 0 zł - jeżeli wykonasz transakcje bezgotówkowe na min. 350 zł/mies.
- 7 zł - w przypadku niespełnienia powyższego warunku aktywności
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste PKO BP
0 zł
Przelew online
0/10 zł
? Wypłaty z bankomatów własnych są darmowe. Z pozostałych bankomatów: 10 zł.
Bankomaty
0 zł
Konto
0/10 zł
? Opłaty 10 zł unikniesz, jeżeli w ciągu miesiąca wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych
Karta
» SPRAWDŹ «

W ostatnim czasie liczba prowadzonych przez banki kont zmniejszyła się, a to ma związek z wyczyszczenia statystyk z martwych kont. W 2022 roku banki prowadziły 33,6 mln aktywnych rachunków typu ROR.1 Nie ma jednak danych o tym, ile spośród nich jest aktywnie używanych. Spora część Polaków posiada rachunki w kilku bankach. To rozwiązanie ma swoje plusy. Wybierając konto osobiste, to pierwsze, czy to kolejne, trzeba sprawdzić przede wszystkim wysokość opłat za prowadzenie konta, za kartę, za wypłatę z bankomatów. Poznaj te parametry, sprawdzając ranking kont osobistych online. W ten sposób możesz otworzyć rachunek, nie wychodząc z domu, w kilku prostych krokach.

Jakie jest obecnie najlepsze konto osobiste?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli konto osobiste to produkt w ofercie bankowej przeznaczony do gromadzenia środków finansowych, np. z wynagrodzenia, a także do dokonywania rozliczeń pieniężnych. Jest dedykowany głównie osobom posiadającym zdolność prawną, jednak polskie prawo umożliwia korzystanie z konta osobom z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych, czyli osobom od 13. roku życia. To rodzaj rachunku określany mianem „a vista”, co oznacza, że środki są dostępne dla posiadacza na każde jego żądanie i nie ma ograniczeń co do ilości wpłat oraz wypłat. Za część usług związanych z korzystaniem z konta bank pobiera opłatę. Dlatego, żeby znaleźć najlepsze konto osobiste dla siebie, trzeba sprawdzić, jakie koszty przewiduje dana oferta. Jako że z założenia ROR nie służy do oszczędzania, bardzo trudno jest znaleźć konto osobiste z oprocentowaniem. Przy aktualnie rekordowo niskich stopach procentowych zysk z takiego konta i tak nie byłby duży.

Najlepsze konto bankowe do zarządzania domowym budżetem charakteryzuje się:

 • brakiem opłaty za otwarcie rachunku,
 • atrakcyjnymi bonusami przysługującymi za aktywne korzystanie z konta,
 • względnie łatwymi do spełnienia warunkami umożliwiającymi bezpłatne korzystanie z określonej puli usług,
 • atrakcyjnymi funkcjonalnościami. 

Nie da się wskazać najbardziej atrakcyjnej oferty, gdyż każdy ma inne oczekiwania względem konta, inaczej wykorzystuje jego funkcjonalności, rejestruje różnej wysokości i ilości wpływy na konto itd. Osoby starsze powinny zwrócić uwagę na to, ile zapłacą za wypłatę gotówki w oddziale banku, jeśli nie przełamały się do tego, by korzystać z bankomatów. Podróżnicy po świecie swoje poszukiwania powinni zwrócić na oferty, dające im możliwość korzystnego płacenia za granicą. Miłośnicy nowinek ucieszą się z płatności przez portfele elektroniczne, płatności Google Pay czy BLIK. Oszczędzający mogą wybrać konto osobiste z otwartym kontem oszczędnościowym, aby czerpać zyski z depozytu. Rodzica poszukującego atrakcyjnej oferty bankowej do tego, aby edukować pociechę w zakresie zarządzania finansami, powinny usatysfakcjonować propozycje kont młodzieżowych z preferencyjnymi warunkami. Łowcę promocji ucieszy konto osobiste z nagrodami. 

Na co uważać wybierając konto osobiste z bonusem?

Banki coraz chętniej oferują konto osobiste z bonusem. Ma to na celu przyciągnięcie klienta. Patrząc przez pryzmat zysków jego posiadacza, trzeba stwierdzić, że są one realne. Oczywiście banki nie rozdają premii za sam fakt założenia konta. Wprowadzają różne warunki premiowania, np.:

 • warunki czasowe – zwykle do zgarnięcia bonusu trzeba realizować warunki przez określony czas, np. 4 lub 12 miesięcy,
 • warunki zasilania konta – banki wymagają zagwarantowania wpływów z wynagrodzenia, emerytury czy renty, a do tego mogą wskazywać określoną ilość wpływów w miesiącu,
 • warunki realizowania płatności bezgotówkowych – w tym przypadku mogą pojawić się zapisy o ich wartości i ilości w danym miesiącu.

Na jej wypłatę premii trzeba poczekać do momentu spełnienia warunków oferty. Wiele osób poluje na atrakcyjne konto osobiste z premią, aby założyć je, zgarnąć nagrodę i rozwiązać umowę z bankiem. Takim osobom szczególnie polecamy przyjrzeć się zapisom warunków promocji. Może się okazać, że z bonusu mogą skorzystać wyłącznie osoby, które we wskazanym przez bank okresie nie były jego klientami. 

Ile płaci się za konto osobiste z debetem?

Zamiast kredytu można zdecydować się na konto osobiste z debetem. Debet to ujemne saldo na koncie, powstałe w momencie, gdy posiadacz rachunku wypłaci więcej, niż posiada. Nie zawsze to może zrobić, gdyż zwykłe konto osobiste nie daje takiej możliwości. Debet jest przyznawany przez bank, zwykle na atrakcyjniejszych warunkach niż kredyt. Trzeba spełnić jednak pewne warunki. Banki sprawdzają posiadacza konta w rejestrach dłużników, w związku z tym do otrzymania debetu liczy się historia kredytowa. O tym, w jakiej wysokości zostanie przyznany, decydują przede wszystkim regularne wpływy na konto. O tym, ile posiadacz zapłaci za konto osobiste z debetem, zdecyduje sposób jego wykorzystania. Bank nalicza odsetki za debet w momencie, gdy zarejestruje minusowe saldo. Zostają pobrane od środków wykorzystanych z debetu, czyli od kwoty na minusie. Wysokość odsetek zależy od wysokości stóp procentowych, a te w ostatnim czasie ulegały ostrym cięciom. Na posiadaczu konta z debetem spoczywać może dodatkowo prowizja za aktywację debetu. Wszystkie koszty są uzależnione od warunków konkretnej umowy. Ze spłatą debetu trzeba uporać się na ogół do 30 dni. Alternatywą dla debetu na koncie jest kredyt odnawialny. W praktyce debet i kredyt odnawialny pojawiają się w ofertach wymiennie, a banki oferować mogą produkty będące hybrydą obu. Warto samemu sprawdzić szczegóły każdej oferty, przechodząc do niej z linku, jaki zawiera ranking kont osobistych

Czym odróżnia się konto dla młodych od konta dla dorosłych?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla młodych może być skierowany do: 

 • osób niepełnoletnich, w wieku 13-18 lat, to tzw. konta młodzieżowe,
 • do studentów, zwykle tych, którzy nie przekroczyli 26. roku życia.

Zakładając wybrane konto dla młodych, można liczyć na preferencyjne warunki. W wielu bankach można znaleźć oferty spełniające potrzeby młodych ludzi. Konta młodzieżowe to produkty finansowe często przekształcane na konto standardowe po osiągnięciu pełnoletności przez posiadaczy. Różnice w ofercie dla dorosłych i dla młodszych konsumentów to na przykład:

 • Brak możliwości przekształcenia konta dla młodych w rachunek wspólny.
 • Standardowo nie ma możliwości uzyskania debetu do konta dla młodych (to rzadkość).
 • Młodsi klienci banku mogą liczyć na konto osobiste z oprocentowaniem wyższym niż starsi.
 • Specjalne promocje adresowane do młodych, np. rabaty na kursy językowe przy płatności kartą.
 • Łatwiej spełnić warunki do tego, aby uzyskać darmowe konto osobiste.
 • Spotykany brak wymogu comiesięcznej wpłaty określonej kwoty na rachunek.

Osoby w wieku tzw. studenckim, które nie osiągają regularnych dochodów, lepsze warunki konta osobistego uzyskają, zakładając konto studenckie. Takie będzie po prostu tańsze.

https://prnews.pl/raport-prnews-pl-rynek-kont-osobistych-ii-kw-2019-445473