Oszczędności stanowią bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa i komfortu finansowego, ponieważ w wielu przypadkach to właśnie one są ratunkiem w nieprzewidzianych sytuacjach życiowych, w których pożądany jest szybki dostęp do pieniędzy. Przykładem może być nagła utrata pracy, pokrycie kosztów leczenia lub konieczność naprawy samochodu. Oczywiście, odłożone pieniądze można spożytkować również w inny sposób, np. wyjeżdżając na wakacje.
Wielu Polaków odkłada część zarobionych pieniędzy, a mimo to nie osiąga założonego celu, co jest powodem ich niezadowolenia. Dzieje się tak, ponieważ duża liczba osób popełnia błędy, które przekładają się na wielkość ich poduszki finansowej. W związku z tym, warto poznać najczęściej popełniane błędy w oszczędzaniu, a także dowiedzieć się co można zrobić, aby te pomyłki zniwelować i cieszyć się komfortem finansowym.
Czym jest poduszka finansowa?
Poduszka finansowa to inaczej zgromadzone środki pieniężne, które będą rozwiązaniem w pogorszeniu sytuacji życiowej. Przyjmuje się, że dla największej wygody psychicznej, ilość odłożonych pieniędzy powinna równać się 3-krotności miesięcznego wynagrodzenia. Ideałem jest sytuacja, w której poduszka finansowa pozwala przetrwać na takim samym poziomie życiowym przez 6 miesięcy.
Największe błędy popełniane w oszczędzaniu
1. Przelewanie całej pensji na jeden rachunek bankowy.
Bardzo często dzieje się tak, że wszystkie zarobione pieniądze przechowuje się na jednym koncie w banku. Jest to działanie nieprawidłowe, ponieważ utrudnia ono oszczędzanie i gospodarowanie środkami finansowymi. Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie konta oszczędnościowego, na które w pierwszej kolejności będzie przelewana część pieniędzy.
2. Pieniądze w jednym miejscu.
Punkt ten poniekąd łączy się z poprzednim. Wskazane jest, aby pieniądze były trzymane w różnych miejscach, ponieważ wtedy jest ciężej je wydać. Ciekawym pomysłem może być więc odkładanie drobnych pieniędzy do skarbonki, trzymanie części banknotów w portmonetce, której nie nosi się zbyt często, lub schowanie banknotu w takim miejscu, aby dostanie się do niego było utrudnione (np. w puszce zamkniętej w kartonie, który jest schowany w głębokiej i wysokiej szafie, do której trzeba użyć drabiny).
3. Brak wyznaczonego celu.
Często popełnianym błędem jest brak wyznaczenia celu, na który będą odkładane pieniądze. Oszczędzanie idzie o wiele łatwiej gdy ma się świadomość, że finanse pójdą na określony cel. Może to być na przykład kupno samochodu, wyjazd na wakacje lub zainwestowanie w kosztowne hobby. Łatwiej jest wydać pieniądze gdy w głowie pojawia się myśl 'mogę wydać je teraz, bo nie mam żadnego pomysłu na co je przeznaczyć’.
4. Niewłaściwa kolejność.
Zazwyczaj najpierw przeznacza się środki finansowe na inne potrzeby, a dopiero kwota, która zostanie jest odkładana na przyszłość. Jest to błąd, ponieważ działając w ten sposób bardzo trudno oszczędzić większą sumę pieniędzy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc odłożenie określonej kwoty od razu po dostaniu każdej pensji, a następnie zarządzanie pozostałą sumą.
5. Niekorzystanie z promocji LUB zbyt duże korzystanie z promocji.
Zasada ta działa w obie strony. Warto brać udział w promocjach gdy dotyczą one produktów, które i tak planuje się zakupić, jednak trzeba robić to z głową, ponieważ zbyt wielkie zakupy często są niepotrzebne i powodują wyrzucanie produktów do kosza, a tym samym marnowanie pieniędzy. Dobrym pomysłem jest również rozplanowanie wydatków i tworzenie list zakupowych.
6. Popadanie w długi.
Długi są wrogiem oszczędności, ponieważ wszelkie nadwyżki finansowe są przeznaczone na spłacanie rat, a to uniemożliwia efektywne oszczędzanie. Przy każdym większym zakupie należy przemyśleć czy jest on potrzebny w tej chwili czy może jednak poczekać, aż uzbiera się na niego pieniądze. Pozwoli to na uniknięcie zakupu w ratach.
7. Niecierpliwość.
Oszczędzanie to proces długotrwały, aby zobaczyć satysfakcjonujący wynik trzeba dać sobie trochę czasu i nie zniechęcać się zbyt szybko.
8. Zbyt wielka suma.
Często jest tak, że odkłada się zbyt dużą kwotę, a efektem tego jest trudne gospodarowanie pozostałymi pieniędzmi. Wtedy zazwyczaj sięga się po odłożone finanse i następuje błędne koło. Warto odkładać mniejszą sumę, tak aby z pozostałej części móc zaspokoić podstawowe potrzeby i nie musieć sięgać po oszczędności.
Aby efektywnie oszczędzić warto wziąć sobie powyższe rady do serca. Zapewnią one niezbędny komfort finansowy i pozwolą uniknąć stresu w przyszłości.