kantory przez internet
Porady

Kantory online – czy warto wymieniać w nich pieniądze?

Trwający przez wiele lat monopol banków na bezgotówkową wymianę pieniędzy zakończył się. Wszystko dlatego, że na rynku pojawiły się kantory online, które pozwalają klientom kupować oraz sprzedawać obce waluty za pośrednictwem internetu. Czy takie operacje są jednak opłacalne? Czy korzystanie z takich kantorów jest bezpieczne? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Jak działają kantory online?

Kantory online działają dokładnie na tych samych zasadach co ich stacjonarni odpowiednicy. Różnica jest tylko taka, że wszystkie transakcje odbywają się tutaj bezgotówkowo. Sama operacja wymiany waluty jest bardzo prosta – klient wysyła pieniądze na określone konto wraz z informacją jakiej waluty potrzebuje. Następnie podaje numer rachunku bankowego, na który wysyłane są wymienione środki. Niektóre kantory internetowe oferują swoim klientom możliwość założenia wirtualnego portfela, w którym mogą przechowywać swoje pieniądze w oczekiwaniu na korzystny kurs kupna lub sprzedaży. Z ich usług najczęściej korzystają osoby posiadające kredyty w obcej walucie oraz przedsiębiorcy, którzy chcą mieć najkorzystniejsze warunki wymiany.

Kantory online – ile kosztuje wymiana pieniędzy?

Konkurencja na tym rynku jest bardzo duża. Kantory online zaciekle walczą o każdego klienta, dlatego też różnice w kursach wymiany mogą sięgać ułamków groszy. Na czym więc zarabiają takie firmy? Jest kilka kosztów, z którymi klienci muszą się liczyć. Najważniejszym z nich jest spread, czyli różnica między ceną zakupu a sprzedaży. Jest to podstawowy zarobek każdego kantoru, bez różnicy czy działającego w internecie czy też stacjonarnie.

Innym kosztem z jakim można się spotkać jest prowizja pobierana za przeprowadzone transakcje. Z takiego modelu korzystają przede wszystkim firmy, które w swojej działalności przyjęły model giełdy i stają się pośrednikiem łączącym dwie strony transakcji. W praktyce wygląda to tak, że chcą wymienić EUR na PLN podajemy kurs na specjalnej platformie i czekamy aż zostanie ona zaakceptowana przez innego użytkownika. Po skutecznej wymianie walut kantor pobiera należną prowizję.

Jak długo trwa wymiana waluty w kantorach online?

Żeby móc w pełni korzystać z możliwości jakie dają kantory online, w pierwszej kolejności musimy się w jednym z nich zarejestrować. Z reguły jest to bardzo prosty proces, który polega na podaniu swoich danych osobowych oraz kontaktowych i ich poprawnej weryfikacji. Kantory internetowe korzystają z podobnych środków bezpieczeństwa co inne instytucje finansowe, dlatego też pewne wrażliwe operacje mogą wymagać dodatkowego potwierdzenia, np. poprzez wpisanie otrzymanego w SMS hasła podczas wypłaty środków.

Większość kantorów online idzie na rękę swoim klientom i ma założone rachunki w wielu bankach. Dzięki temu użytkownicy mają możliwość szybkiej wpłaty pieniędzy i dokonanie natychmiastowej transakcji. Przed skorzystaniem z usług danej firmy, warto więc sprawdzić w jakich instytucjach ma ona swoje konta, bo może to mieć duże znaczenie, jeżeli zależy nam np. na szybkiej wymianie jakiejś waluty.

Rate this post
Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *