lokata a konto oszczędnościowe różnice
Porady

Lokata bankowa a konto oszczędnościowe – czym się różnią?

Zarządzanie finansami to niezwykle przydatna umiejętność. Niezależnie od tego, czy jest to budżet domowy lub firmowy, wielu z nas chciałoby mieć na koncie jak najwięcej środków. Pośród różnych zagadnień związanych z tematyką pieniędzy, często poruszanym tematem są możliwości związane z wykorzystaniem lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Czym jednak są te produkty, jaka jest różnica pomiędzy nimi i na który się zdecydować? Podpowiadamy, co może być najlepszym wyborem.

Czym jest lokata bankowa?

Jednym z najbardziej popularnych produktów, obok kredytów, są lokaty bankowe. Wiele osób utożsamia je z możliwością zarobku. Ale czym tak na prawdę jest ten produkt? Otóż lokata bankowa jest w istocie umową pomiędzy klientem a bankiem, na mocy której powierzamy instytucji określoną ilość pieniędzy na oznaczony czas. Po upływie okresu umowy, bank zwraca nam wpłacone pieniądze wraz z odsetkami, które są swego rodzaju wynagrodzeniem za wspomnianą „pożyczkę”. Lokata bankowa jest ciekawym produktem dla osób, które posiadają oszczędności i jednocześnie chcą częściowo wyeliminować utratę wartości pieniądza w czasie. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy są pewni, że przez okres trwania lokaty nie będą korzystać z wpłaconej gotówki. Przedterminowe zerwanie produktu często pozbawi nas wszelkich odsetek.

Co więcej, patrząc na oferowane w dzisiejszych czasach lokaty, możemy zidentyfikować co najmniej kilka rodzajów tego produktu. Najpopularniejsze są standardowe lokaty terminowe, za pomocą których powierzamy instytucji finansowej określoną ilość pieniędzy na dany czas. W zamian za to, po zakończeniu umowy, otrzymujemy kapitał początkowy powiększony o należne odsetki. Poza tym, możemy spotkać się z nieco bardziej skomplikowanymi rozwiązaniami w postaci lokat strukturyzowanych czy walutowych. 

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe, inaczej rachunek oszczędnościowy, to produkt kierowany do osób fizycznych. Pozwala on na gromadzenie oszczędności i jednocześnie czerpanie profitów w postaci oprocentowania kapitału. Konta oszczędnościowe łączą w sobie funkcjonalności płynące ze zwykłych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz lokat terminowych. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się być optymalne dla większości osób. Nie zawsze jednak sytuacja jest taka prosta. W wielu przypadkach należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim, podczas podjęcia decyzji o założeniu takiego konta, należy zwrócić uwagę na obostrzenia dotyczące ewentualnych wypłat oraz przelewów wychodzących. W wielu sytuacjach banki nakładają pewne ograniczenia. Przykładowo, będziemy mogli skorzystać tylko z jednej darmowej wypłaty w miesiącu. Każda kolejna będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami. Sytuacja wygląda podobnie w odniesieniu do przelewów.

Niemniej jednak taki rodzaj konta, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony w głównej mierze do odkładania środków pieniężnych. W zamian za wspomniane restrykcje, bank oferuje nieco wyższe oprocentowanie niż w przypadku standardowego rachunku. Jest ono jednocześnie niższe niż dla lokaty. Wynika to z tego, że środki pieniężnie mimo wszystko pozostają nadal do naszej dyspozycji. Wypłata z konta w znakomitej większości przypadków nie pozbawia nas zgromadzonych dotychczas odsetek.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe – co lepsze?

Wiele osób może zastanawiać się w tym momencie, który z powyższych produktów będzie dla nich lepszy. Tak na prawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Lokata bankowa sprawdzi się w momencie, gdy jesteśmy pewni, że nie pojawi się konieczność wypłacenia środków pieniężnych. Przedterminowe zerwanie lokaty może nas bowiem pozbawić odsetek, a tym samym całego przewidywanego zysku.

Konto oszczędnościowe będzie z kolei dobrym wyborem dla tych, którzy chcą mieć stałą kontrolę nad finansami. W przypadku nieprzewidzianych wydatków niemal zawsze istnieje możliwość wypłacenia części bądź całości zgromadzonych środków. Niestety, należy liczyć się z tym, że konta oszczędnościowe są z reguły niżej oprocentowane od lokat.

5/5 - (1 vote)
Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *