czas przelewu
Porady

Sesje Elixir, czyli kiedy dojdzie przelew?

Sesje elixir to właściwie elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, funkcjonujący od 1994 roku. To właśnie od tego systemu zależy realizacja przelewów na terenie naszego kraju. Sesja elixir dotyczy zarówno przelewów wychodzących, jak i przychodzących, które są przesyłane pomiędzy kontami użytkowników różnych banków.

Sesje elixir w polskich bankach

Każdy, kto wykonuje przelew liczy na to, że pieniądze szybko znajdą się na koncie odbiorcy. Nie jest to jednak tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Standardowo w ciągu dnia wykonywane są trzy sesje elixir i są to zarówno przelewy wychodzące, jak i przychodzące. Nie ma jednoznacznych przepisów, które normują czas wykonywania przelewów w polskich bankach – tak naprawdę decydują o nim władze banku. Standardowo przelewy wychodzące realizowane są w godzinach 6:00-10:30, następnie 10:00-13:30 i ostatnia między 13:30 a 17:30. Jeśli chodzi natomiast o przelewy przychodzące, realizowane są w godzinach – 10:00-12:30, następnie 14:00-16:30 i ostatnia sesja przychodząca realizowana jest zwykle między 16:00 a 18:30. Warto wspomnieć, że przelewy realizowane są jedynie w dni robocze. Sesje w bankach obejmują standardowe przelewy – nie dotyczą natomiast przelewów natychmiastowych, za które należy dodatkowo zapłacić, jednak znacznie szybciej ocierają na konto odbiorcy.

Kiedy dojdzie przelew?

Wysłanie przelewu wcześnie rano nie jest gwarancją tego, że znajdzie się on na koncie odbiorcy lada chwila. Sesje wychodzące nie pokrywają się bowiem z sesjami przychodzącymi w polskich bankach. Przelew może zostać wysłany rano, a dotrze dopiero w godzinach popołudniowych. Zależy to bowiem od tego, o której pieniądze wyjdą z macierzystego banku i jakie godziny przelewów przychodzących posiada bank odbiorcy. Tak naprawdę sesje elixir nie obowiązują jedynie w przypadku przelewów realizowanych przez klientów tego samego banku – wówczas pieniądze trafiają na konto osobiste odbiorcy maksymalnie w kilka minut. W innym przypadku, jeśli nie korzystamy z przelewów natychmiastowych, należy uzbroić się w cierpliwość. Zanim zdecydujemy się wykonać przelew, warto sprawdzić godziny realizowania przelewów – informacje te znajdziemy na stronie internetowej banku.

Rate this post
Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *