W polskim prawie zawarcie jakiejkolwiek umowy cywilno-prawnej z samym jej sygnatariuszem wymaga, aby miał on pełną zdolność do czynności prawnych i był pełnoletni. Dotyczy to również umów pożyczkowych, które zawrzeć można najwcześniej w dniu swoich osiemnastych urodzin. Do niedawna jednak większość firm stawiała swoim klientom wymagania wiekowe i nie chciała podpisywać z umów z tak młodymi osobami. Dzisiaj pożyczki od 18 lat to już chleb powszedni na rynku i co ciekawe, są zaskakująco popularne.
Granica wieku
Wiele firm pozabankowych wstrzymywało się przez lata z pożyczaniem pieniędzy, jeśli klient nie miał skończonych 21-25 lat. Powód? Młoda osoba najczęściej nie miała źródła dochodu i nie dawała gwarancji spłaty zobowiązania. Starsi pożyczkobiorcy byli pod tym względem bardziej godni zaufania, bo w większości przypadków posiadali już pracę i stanowili dla firmy pożyczkowej mniejsze ryzyko związane z ewentualnym brakiem spłaty. Zmieniające się trendy na rynku sprawiły jednak, że firmy musiały zrewidować swoje poglądy, a w ich ofertach znalazły się pożyczki dla osiemnastolatków, gdzie warunkiem ich uzyskania (jednym z wielu) było przekroczenie 18 lat a nie wyższej granicy wiekowej. Sytuacja jeszcze bardziej zmieniła się około roku 2015, gdy z banków zaczęto wycofywać kredyty studenckie.
Popularność pożyczki od 18 lat
Wtedy właśnie firmy pożyczkowe dostrzegły potencjał leżący w takiej pożyczce, którą młody człowiek wykorzystywał na swój studencki start, wynajęcie mieszkania, zakup naukowych pomocy. W ciągu zaledwie kilku miesięcy pożyczki dla osiemnastolatków zyskały zupełnie nową formę, a firmy udzielały ich coraz chętniej tym bardziej, że klientów nie brakowało. Młode osoby skuszone zostały kilkoma czynnikami, przede wszystkim zaś niskim i bardzo atrakcyjnym w stosunku do innych ofert oprocentowaniem. Pożyczki od 18 lat nie były też i w większości przypadków nadal nie są obciążone wysokimi kosztami administracyjnymi, marżami i prowizjami, więc kwoty końcowe do spłaty niewiele różniły się od zaciągniętego kapitału. Fenomen tych pożyczek trwa zresztą do dzisiaj, chociaż nie są one szczególnie promowane wśród studentów. Za to chętnie korzystają z nich osoby tuż po 18 urodzinach, które w ten sposób szukają dofinansowania dla swoich planów.
Na co pożyczają osiemnastolatkowie?
A te są naprawdę przeróżne, chociaż jak wynika z nieformalnych statystyk, głównym celem finansowania środkami z pożyczki jest zakup pierwszego auta, długi wyjazd zagraniczny tuż po maturze a przed studiami czy nabycie nowego, drogiego sprzętu elektronicznego. Osiemnastolatkowie chętnie biorą też pieniądze na sfinansowanie… kopert na wesele czy inne uroczystości rodzinne. Łatwy dostęp do pożyczki, minimum formalności i bezpieczne warunki spłaty zobowiązania są bardzo kuszące dla młodych osób, które zazwyczaj nie mają stałego źródła własnych dochodów lub jest ono nieregularne. Co ważne, nie zapożyczą się na wysokie kwoty, bo limity takich pożyczek są dość niskie, a przez to ryzyko, że wpadną w długi, również znacząco maleje.