Ranking kont firmowych – porównanie kont dla firm

Żeby dowiedzieć się, w którym banku warto założyć konto dedykowane klientom biznesowym, warto najpierw sprawdzić aktualne oferty, jakie zawiera poniższy ranking kont bankowych dla firm. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie prowadzenie działalności gospodarczej bez takiego narzędzia do rejestrowania przepływu gotówki. Czy konta firmowe są obligatoryjne dla każdego przedsiębiorcy? Które oferty są godne uwagi? Dowiedz się, czym charakteryzują się konta dla firm i wybierz to najlepsze.

Ostatnia aktualizacja: 20 Lipca 2024
Konto Firmowe Citi Handlowy
Tak
? bezwarunkowe zwolnienie przez 24 miesiące z opłat
Darmowe konto
Tak
Promocja
1500 zł
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Nest Bank Konto Firmowe z bonusem
Tak
? Prowadzenie pierwszego konta firmowego
Darmowe konto
Tak
? 5% zwrotu
Promocja
do 4400 zł
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Konto Firmowe Alior Bank
Tak
Darmowe konto
Tak
? Za aktywne korzystanie z konta i karty wypłacana premia do 2850 zł + 700 zł do wydania na Allegro
Promocja
do 2850 zł
? Premia do 350 zł na start będzie wypłacona klientowi, który otworzy rachunek do 30.06.2024 r.
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Konto Przekorzystne Biznes Pekao SA
Tak
? 0 zł za prowadzenie konta na zawsze
Darmowe konto
Tak
? do 2000 zł
Promocja
do 2000 zł
? 300 zł za zawarcie umowy nowego rachunku firmowego w trybie zdalnym, do 600 zł zwrotu za transakcje bezgotówkowe kartą debetową Mastercard lub telefonem za pośrednictwem portfeli cyfrowych Google Pay lub Apple Pay z wykorzystaniem karty debetowej Mastercard, do 500 zł za zawarcie umowy o terminal płatniczy Banku Pekao S.A. i przyjęcie określonych w Regulaminie promocji płatności na tym terminalu, 600 zł za zawarcie pierwszej umowy leasingu lub faktoringu lub umowy o kredyt/pożyczkę z gwarancją.
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Konto Firmowe Santander Bank Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
do 2700 zł
? - do 1200 zł zwrotu za transakcje kartą lub BLIKIEM - do 600 zł za wymianę walut w Kantorze Santander - 300 zł za podpisanie umowy o terminal POS - do 600 zł z Lokatą Biznes Impet
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Konto firmowe PKO BP
Tak
? przez 6 miesięcy bezwarunkowo jeśli prowadzisz firmę krócej niż 12 miesięcy
Darmowe konto
Tak
Promocja
do 2200 zł
? 500 zł – jeśli otworzysz konto firmowe z kartą Visa, 500 zł – gdy zapłacisz 5 razy tą kartą do 31 sierpnia, 1200 zł – jeżeli zamówisz terminal płatniczy i spełnisz pozostałe warunki promocji
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Plus Konto Biznes
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
0 zł
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Rachunek iKonto Biznes
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
do 2850 zł
? - 350 zł na start - podczas zakładania konta użyj kodu PROMO350 - do 1000 zł zwrotu za paliwo z kartą z Plusem (do 200 zł/ mies.) - do 1500 zł premii - bankuj regularnie i zyskuj
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «

Wybór tego rodzaju konta powinien być przemyślany, ponieważ późniejsza zmiana numeru rachunku oznacza zmiany danych w urzędach, a także konieczność poinformowania o tym fakcie kontrahentów, a to wszystko rodzi dodatkowe problemy. 

Przed Tobą wybór konta dla przedsiębiorcy? Sprawdź ranking kont dla firm

Oferty zebrane w czytelne zestawienie, czyli ranking kont bankowych dla firm, różnią się między sobą w szczególności: 

 • adresatem oferty – część skierowana jest wyłącznie do jednoosobowych działalności gospodarczych, część do spółek prawa handlowego,
 • kosztami za określone usługi i funkcjonalności, w szczególności za posiadanie konta, za kartę płatniczą, za wypłatę z bankomatów, opłatami za przelew,
 • dostępnością stacjonarnych placówek bankowych.

Jeden bank często proponuje różne oferty. Warto poznać wszystkie, aby bez trudu zdecydować, gdzie założyć konto firmowe. Przy wyborze ważny jest nie tylko koszt miesięczny po stronie posiadacza konta. Często atrakcyjne bonusy przekonują do oferty danego banku. Są oferowane w zamian za aktywność klienta biznesowego. Trudno zgarnąć całą pulę premii, ale zwykle nawet jej część jest atrakcyjna. Wśród bonusów można znaleźć:

 • określone usługi świadczone za darmo przez określony czas,
 • premię pieniężne za otwarcie konta i/lub rejestrację działalności gospodarczej w CEIDG za pośrednictwem bankowości,
 • premię np. 500 zł za podpisanie umowy leasingowej na określoną minimalną kwotę.

Takie bonusy pozwalają przedsiębiorcy na realny zysk ok. 1000 zł. Określone transakcje premiowane są zwykle przez pierwszy rok posiadania konta. Oznacza to zatem, że jeśli konto reklamowane jest hasłem „Otwórz konto i zgarnij 1620 zł” to oznacza, że taką sumę możne uzbierać przez rok za określone aktywności na koncie. Tego typu hasła definiujące określone oferty zebrane w ranking kont dla firm, trzeba najpierw sprawdzić. Trzeba pamiętać, że nikt nie jest związany z bankiem, z którego usług już korzysta. Czasem lepiej wybrać ofertę konkurencji, bo może okazać się, że w ten sposób znajdziemy najtańsze konto firmowe.

Konto osobiste czy firmowe? Do czego służą konta firmowe?

Rachunek bankowy jest podstawowym elementem działalności gospodarczej. Żeby wygodnie odprowadzać podatki do kasy Skarbu Państwa oraz rozliczać się z kontrahentami, warto założyć konto firmowe. To specjalny rachunek skierowany do:

 • osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,
 • przedsiębiorców działających na zasadach prawa handlowego, np. w formie spółki z o.o. czy spółki partnerskiej.

Posiadanie konta nie jest obligatoryjne dla tych, którzy dokonują niewielu rozliczeń, nie zatrudniają pracowników, nie rozliczają VAT, posiadają tzw. mikrofirmy. Pozostali mają obowiązek płatności do ZUS i US poprzez rachunek bankowy. Jeśli przedsiębiorca ubiega się o zwrot VAT, podlega pod obowiązkowe konto firmowe 2020. Ponadto bez konta nie obejdzie się firma rozliczająca transakcje z innym przedsiębiorcą jednorazowej wartości większej niż 15 tys. zł. Nie musi być to konto firmowe, jednak korzystanie z konta osobistego do celów prowadzonej działalności gospodarczej bywa zakazane w regulaminach bankowych.

Co ważne, konto dla przedsiębiorców powinni wybrać ci, którzy mają wyłącznie rachunek wspólny, np. z żoną. Takowy nie może być wykorzystany do rozliczeń firmowych, gdyż nie jest on przypisany wyłącznie do przedsiębiorcy. Konieczne jest, aby rachunek miał jednego posiadacza.

Typowe konta firmowe służą do obsługi przelewów wychodzących, przychodzących związanych z prowadzeniem biznesu. Pozwalają na operacje gotówkowe. Technicznie przypominają rachunki prywatne. Są jednak wyposażone w dodatkowe usługi, których w ROR próżno szukać. Trzeba wskazać tutaj zwłaszcza:

 • platformę do prowadzenia księgowości online,
 • ubezpieczenie assistance zapewniające pomoc prawną, medyczną czy IT,
 • dostęp do przestrzeni coworkingowej,
 • platformę wymiany walut,
 • programy do faktur,
 • atrakcyjne warunki zakupu terminali płatniczych.

Tego typu funkcjonalności charakteryzują najlepsze konta firmowe dostępne aktualnie na rynku.

Czy za konta firmowe się płaci?

Posiadanie konta kojarzy się z opłatami. Pojawiają się one w ROR, a także w kontach dla firm. Niektóre banki dają możliwość zwolnienia z części lub wszystkich opłat. Czasem obostrzają to pewnymi warunkami. Przeważnie, żeby uzyskać darmowe konto firmowe w zakresie jego prowadzenia przez bank, wystarczy spełnić te podstawowe dotyczące:

 • Zapewnienia comiesięcznych wpływów na konto, czyli zasilenia je środkami firmowymi w określonej kwocie każdego miesiąca. Banki wymagają wpływów w różnej wysokości, od 1000 do 20 000 zł. Są też banki niewymagające zapewnienia wpływów.
 • Minimalnej wartości/liczby transakcji, co oznacza, że posiadacz konta musi dokonać płatności w określonej liczbie lub/i na określoną kwotę. Zwykle trzeba wykonać od 1 do 4 transakcji w miesiącu i w kwocie powyżej 100 zł. 
 • Przelewu do ZUS lub US i tutaj w przewadze nie ma wskazanej minimalnej jego wartości. 

Pod pewnymi warunkami darmowe bywają także następujące usługi:

 • obsługa karty debetowej (płatniczej),
 • wypłata z bankomatów i wpłata za ich pomocą,
 • przelewy do organów ZUS i US,
 • przelewy internetowe.

Nawet gdy przedsiębiorca będzie aktywnie korzystał z firmowego konta i uniknie podstawowych kosztów, najpewniej nie ominą go te dodatkowe. Te banki zwykle przewidują za:

 • realizację przelewów natychmiastowych,
 • polecenie zapłaty,
 • wpłaty gotówkowe oddziale banku (w tym przypadku obowiązuje prowizja),
 • dodatkowe funkcjonalności, np. obsługę księgową.

Trzeba zatem skrupulatnie porównać oferty, aby poznać warunki i finalnie móc uzyskać darmowe konto dla firm.

Kiedy założyć konto dla przedsiębiorców?

Na ten krok najlepiej zdecydować się w momencie, gdy rzeczywiście zamierzamy aktywnie prowadzić biznes. Zdarza się, że przedsiębiorcy zakładają konta bankowe, lecz nie korzystają z nich, a płacą miesięczne opłaty. Dobrą praktyką jest przegląd kont, jakie posiada firma, a następnie zamknięcie tych nieużywanych. Często warto śledzić ranking kont bankowych dla firm, aby zmienić ofertę na lepszą. O likwidacji rachunku bankowego trzeba poinformować organ podatkowy.

Rachunek bankowy do obsługi biznesu można założyć:

 • posiadając już aktywną działalność,
 • posiadając zawieszoną działalność,
 • nie posiadając jeszcze firmy. 

Decydując się na otwarcie konta w momencie, gdy działalność nie została jeszcze zarejestrowana, trzeba wypełnić stosowny wniosek. Zalet takiego rozwiązania jest mnóstwo. Nie trzeba ruszać się z domu, wnosić dodatkowych opłat, a formalności przebiegają sprawnie dzięki gotowym podpowiedziom banku i automatycznemu uzupełnieniu danych przez system. Do tego celu niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego, gdyż umożliwia on elektroniczny podpis wniosku. Instytucja finansowa prześle wniosek do CEIDG.

Poprzez porównanie kont firmowych warto wybrać tą, która uwzględni specyfikę firmy i jej finansów. Korzystając z rankingu, można znaleźć konto z lepszymi warunkami niż dotychczasowe. Należy pamiętać, że każda zmiana rachunku bankowego niesie za sobą obowiązek zgłoszenia konta do urzędu.