Oszczędności można przechowywać nie tylko na lokatach. Alternatywą na odkładanie pieniędzy bez ryzyka ich utraty są konta oszczędnościowe. Niestety duża część oszczędności Polaków w bankach jest w depozytach na rachunkach nieoprocentowanych. Warto więc przenieść pieniądze na konto oszczędnościowe i czerpać zyski, pomnażając kapitał. W bankach można liczyć na odsetki, chociaż z powodu cięcia stóp procentowych warunki w ofertach nieco się zmieniły. Dziś rachunki oszczędnościowe nie dają już takich korzyści jak kiedyś, ale wciąż jeszcze można znaleźć na perełki. Sprawdź ranking najwyżej oprocentowanych kont oszczędnościowych, aby dowiedzieć się, gdzie jeszcze obowiązuje stary cennik lub znajdź bank z atrakcyjną prowizją, np. podwyższonym oprocentowaniem przez pierwsze 12 miesięcy depozytu.
Warto zostać łowcą okazji bankowych i oszczędzać z zyskiem. Regularnie zbieramy informacje o ofertach depozytowych z warunkami godnymi uwagi.
Gdzie warto pomnażać oszczędności? Czym różni się konto oszczędnościowe od lokaty?
Oszczędzanie do skarpety nie pozwala na pomnożenie odłożonej do materiału sumy pieniędzy. Można z niej wyjąć tyle, ile pierwotnie trafiło i ani grosza więcej. Depozyt na lokacie jest równie bezpieczny, co na koncie oszczędnościowym, lecz oznacza zamrożenie pieniędzy na określony czas. Tymczasem konto oszczędnościowe z możliwością wypłaty jest dostępne. Dostęp jest nieco ograniczony w porównaniu do zwykłego konta osobistego. Zwykle tylko jedna wypłata jest darmowa, a kolejne są możliwe, lecz wiążą się z opłatą. Wypłacając środki z konta nie ma takiej straty, jak zabierając je z lokaty. Nie tracimy naliczonych odsetek. Depozyty bankowe są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby założyć konto oszczędnościowe na emeryturę czy inne wydatki realizowane w odległej przyszłości, bo to bezpieczne rozwiązanie.
W czasach rekordowo niskich stóp procentowych i niepewnej sytuacji ekonomicznej lepiej nie blokować oszczędności na lokatach terminowych i zachować dostępne środki na rachunku oszczędnościowym. Żeby wybrać najlepsze konto oszczędnościowe na czas globalnego kryzysu, trzeba przejrzeć dostępne oferty. Są one mocno zróżnicowane i w ostatnim okresie zmieniają się bardzo często. Wybór jest spory. Nie trzeba być klientem danej instytucji finansowej, aby móc założyć konto oszczędnościowe. Nie musi być ono dodatkowym produktem finansowym do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli podstawowego konta. Czasem warto założyć konto oszczędnościowe za granicą. Nie jest do tego wymagane pozwolenie. Banki zagraniczne jednak wymagają często zaświadczenia o miejscu zamieszkania w danym kraju.
Jakie konto oszczędnościowe opłaca się założyć? – najlepsze konto oszczędnościowe
Najlepiej wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, które uwzględnia ranking kont oszczędnościowych. Dzięki temu porównanie będzie szybkie i efektywne.
Oprocentowanie konta oszczędnościowego
Na uwagę zasługują oczywiście te oferty, w których dostępne jest konto oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem. Trzeba wybrać takie, przez które konto jest w stanie wygenerować odsetki, których nie pochłonie inflacja oraz podatek od zysków kapitałowych. Obecnie najlepsze odsetki gwarantują oferty z podwyższonym oprocentowaniem w pierwszym okresie po założeniu konta. Jako że później stawka spada do poziomu standardowej, warto dokonać na czas transferu środków na lokatę bądź na inne, bardziej atrakcyjne konto oszczędnościowe. Trzeba jeszcze pamiętać, że dane o oprocentowaniu dotyczą zysku brutto w ciągu roku. Żeby obliczyć faktyczny zysk, trzeba więc wziąć pod uwagę czas oraz podatek Belki.
Kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym
Roczna, kwartalna, miesięczna lub dzienna. Zwykle w ofertach mamy do czynienia z dzienną kapitalizacją odsetek na lokatach bankowych i kontach oszczędnościowych. Oznacza to, że są one obliczane codziennie na podstawie aktualnego salda. Przez kapitalizację należy bowiem rozumieć sumę odsetek naliczanych po określonym czasie. Warto więc zapamiętać, że im częstsza kapitalizacja odsetek, tym lepiej, bo przekłada się ona na wyższe odsetki. Mając do wyboru konta z takim samym oprocentowaniem, lepiej wybrać to, które gwarantuje częstsze dopisywanie odsetek.
Opłaty za konto oszczędnościowe
Osoby zastanawiające się, w jakim banku założyć konto oszczędnościowe powinny zwrócić uwagę koszt utrzymania i korzystania z rachunku. Niektóre banki przewidują opłaty za przelewy, inne oferują bezpłatne przelewy z konta oszczędnościowego na ROR. Jeszcze inne proponują jeden bezpłatny przelew w miesiącu. Na konto oszczędnościowe za darmo można liczyć zwłaszcza w przypadku promocyjnych ofert. Te często skierowane są do nowych klientów. Adresat oferty to kolejna kwestia warta sprawdzenia. Żeby wybrać konto oszczędnościowe bez opłat, istotne będą wszystkie opłaty. Banki często stosują ukryte koszty, ale nigdy nie są one na tyle ukryte, aby nie można było ich poznać przed założeniem konta. Sprawdzając tabelę opłat i prowizji, a także zagłębiając się w regulamin oferty, można zapoznać się ze wszelkimi szczegółami oferty. Zajmuje to chwilę, ale przecież konto oszczędnościowe zakładamy raz na dłuższy czas.
Obowiązek założenia/posiadania ROR
Analizując niuanse ofert, warto zwrócić uwagę na konieczność posiadania czy założenia konta osobistego. Może się okazać, że wysokie opłaty za zwykły ROR będą spore i posiadanie do tego konta oszczędnościowego będzie nieopłacalne.
Najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe dla dziecka do odkładania na jego przyszłość
Warto oszczędzać na mieszkanie czy na studia dla dziecka. W tym celu trzeba założyć konto oszczędnościowe dla dziecka. Może to zrobić jego rodzic. Dostęp do pieniędzy nie jest tak swobodny, jak w przypadku konta dorosłego. Oferty takie zazwyczaj są jednak lepiej oprocentowane i bogate w bonusy. Zasady korzystania z konta są nieco inne, co wynika przede wszystkim z braku zdolności do czynności prawnych osób małoletnich. Jeśli rodzic (lub opiekun prawny), posiada konto w tej samym banku, zwykle może on korzystać z bankowości internetowej do konta oszczędnościowego swojej pociechy. Pojawia się obostrzenie, że maksymalna wypłata w danym miesiącu nie może przekroczyć tzw. kwoty zwykłego zarządu. Znika ono, gdy dziecko osiągnie pełnoletność. W tym momencie też rodzic nie ma już prawa wglądu do rachunku dziecka. Dla młodzieży wybrane banki przygotowały ofertę na konto oszczędnościowe z kartą. Może być to oddzielne konto lub subkonto rodzica. Karta umożliwia wypłaty, jednak te zwykle wiążą się z opłatami.
Dylemat dłużnika: czy na konto oszczędnościowe może wejść komornik?
Odpowiadając na pytanie, czy na konto oszczędnościowe może wejść komornik, trzeba odnieść się do art. 54 Prawa bankowego. Środki na koncie oszczędnościowym nie są wyłączone spod egzekucji. Następuje czasowe wstrzymanie przez bank prowadzący konkretny rachunek oszczędnościowy wypłaty do momentu przekroczenia na koncie obrotu odpowiadającego 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co do zasady, komornik może dokonać zajęcia każdego konta bankowego, którego właścicielem jest dłużnik. Warto mieć na uwadze ten aspekt przy zakładaniu konta bankowego w obliczu egzekucji komorniczej.