Ubezpieczenie kredytu jest formą zabezpieczenia spłaty kredytu, którą banki chętnie proponują podczas załatwiania formalności kredytowych. Zarówno dla banku jak i dla kredytobiorcy jest to alternatywa dla spokojnego snu i zmniejszenia ilości stresów, które wiążą się z ryzykiem braku możliwości spłaty kredytu.
Kiedy warto ubezpieczyć kredyt
Jeśli decydujesz się na niewielki krótkoterminowy kredyt, przeznaczony na remont mieszkania, wakacje, czy zakup niedrogiego używanego samochodu – raczej nie zdecydujesz się na ubezpieczenie takiej pożyczki – chyba, że jest ono obowiązkowe. Ubezpieczenie kredytu to dodatkowe koszty, więc na to rozwiązanie dobrowolnie zdecydują się kredytobiorcy, którzy wiążą swój los z bankiem na długie lata. Niewątpliwie z takiej opcji warto skorzystać zaciągając kredyt hipoteczny lub długoterminowy kredyt gotówkowy, ponieważ jest to zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi. Ubezpieczenie kredytu to nic innego jak pomoc w spłacie części rat lub całego kredytu w sytuacji, kiedy spłata przez kredytobiorcę jest niemożliwa. Jest to gwarancja bezpieczeństwa dla kredytobiorcy i jego rodziny, ale także dla banku pożyczającego pieniądze. Często warunkiem otrzymania kredytu jest zgoda na jego ubezpieczenie.
Jakie ubezpieczenia kredytów proponują banki
Ochrona kredytu w postaci jego ubezpieczenia pozwala skutecznie zabezpieczyć interesy obu stron pod warunkiem, że wybierzesz korzystną ofertę. Banki przy udzielaniu kredytu oferują kilka rodzajów takiego ubezpieczenia.
- Ubezpieczenie od utraty pracy – można wykupić jako samodzielny produkt, lub współistniejący w pakiecie z innymi ubezpieczeniami. Będzie Twoją poduszką ochronną w momencie utraty pracy, jednak maksymalny okres czasu spłaty rat przez ubezpieczyciela wynosi 12 miesięcy. Jeśli pracę utracił tylko jeden z małżonków – ubezpieczyciel dopłaci tylko połowę do każdej raty. Minusem tego rozwiązania jest wysoka składka i szereg obwarowań wynikających z umowy.
- Ubezpieczenie na życie, czyli na wypadek śmierci – to popularna polisa, którą najczęściej banki proponują jedynym żywicielom rodziny, lub singlom. Zawierana jest na kwotę kredytu i czas jego spłaty, a raty maleją wraz z zadłużeniem. W trudnej sytuacji jak trwały uszczerbek na zdrowiu, kalectwo, czy śmierć członka rodziny ubezpieczyciel wypłaca świadczenie, które pomoże w spłacie kredytu. Uprawnienia tej polisy przepisywane są na bank i zapis ten musi być zawarty w umowie.
- Ubezpieczenie pomostowe – obowiązuje tylko w przypadku kredytu hipotecznego i jest płacone przez kredytobiorcę tylko do momentu wpisu nieruchomości hipoteki do księgi wieczystej. Bank w ten sposób zabezpiecza się do momentu, kiedy nie będzie mógł odzyskać środków z hipoteki. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe realizowane na dwa sposoby: poprzez podwyższenie marży kredytowej, lub wprowadzenie składek ubezpieczeniowych.
- Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – jest wymagane przy kredytach hipotecznych. Komisja Nadzoru Finansowego w 2017 roku wprowadziła narzędzie w postaci „Rekomendacji S” obowiązujące w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie dysponuje wymaganą kwotą wynoszącą 20% wartości nieruchomości.