kredyt hipoteczny
Wiedza bankowa

Czym jest kredyt hipoteczny i co warto o nim wiedzieć?

Dosłownie kredyt hipoteczny jest kredytem pod zastaw nieruchomości w ogóle. Jeśli dana osoba potrzebuje znacznej ilości pieniędzy na niektóre potrzeby, może zwrócić się do kredytodawcy, zastawiając swoją własność jako zabezpieczenie. Jeśli pożyczymy pieniądze na kupno domu, to jest to hipoteka. W tym przypadku, to właśnie nowo zakupiona przez nas nieruchomość jest przedmiotem zastawu. Właściciel mieszkania może dalej rozporządzać nieruchomością według własnego uznania. Jeśli jednak nie ma możliwości spłaty zadłużenia wobec banku, własność mieszkania przechodzi na bank.

Kto może wziąć kredyt hipoteczny?

Należy wiedzieć, że kredyt hipoteczny może być uzyskany przez osobę fizyczną, która spełnia określone wymagania. W momencie kredytowania należy wykazać, że mamy ponad 18 lat, a poniżej 75 lat. Kredytobiorca musi być zatrudniony lub być indywidualnym przedsiębiorcą/właścicielem przedsiębiorstwa. Stały dochód powinien być potwierdzony oficjalnym dokumentem. Są to informacje o wynagrodzeniu. Ponadto, kredyt hipoteczny udzielony wymaga gotówki na przedpłatę. W większości programów kredytowych jest to co najmniej 10% ceny mieszkania, które kredytobiorca chce kupić.

Co należy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o hipotece?

Eksperci zapewniają, że kredyty hipoteczne powinny być zaciągane zawsze wtedy, gdy sprawa mieszkaniowa wymaga rozwiązania. Jeśli będziemy czekać na coś cały czas, decyzja może trwać latami. Nie powinniśmy czekać, aż stawka zostanie obniżona. Prawie zawsze wiąże się to ze wzrostem cen nieruchomości. To sprawia, że potencjalne korzyści nie są wcale oczywiste. Nie możemy też oczekiwać, że ceny nieruchomości spadną. Średnia cena metra kwadratowego na ” wtórnym” rynku rosyjskim stale rośnie. Hipoteka powinna być brana mądrze. Kwota kredytu powinna być taka, aby spłata pozwoliła naszej rodzinie na życie bez istotnej zmiany stylu życia.

W jakiej walucie powinien być zaciągnięty kredyt hipoteczny?

Każdy kredyt warto wziąć w walucie, w której otrzymujemy swój główny dochód. Jest to znana złota zasada każdej pożyczki. Korzystne jest zaciągnięcie kredytu w walucie, która ostatecznie ulegnie deprecjacji. W ten sposób można zaoszczędzić pieniądze i szybciej je odzyskać.

Czym jest przedterminowa spłata hipoteki?

Wcześniejsza spłata kredytu może być pełna lub częściowa. W pierwszym przypadku spłacamy z góry całe saldo pożyczki wraz z narosłymi do tego dnia odsetkami. To oznacza koniec wszystkich naszych zobowiązań wobec banku. Mieszkanie jest teraz należące do nas. W drugim przypadku, spłacamy część kredytu z góry. Jest to również korzystne, ponieważ ” istota” kredytu, od którego naliczane są odsetki, zostaje zmniejszona. Bank nie ma prawa ograniczać klienta zarówno w zakresie pełnej, jak i częściowej spłaty. Niektóre banki mają zasadę: trzeba napisać wniosek o przedterminową spłatę przed upływem określonego czasu.

Rate this post
Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *