negocjacje z bankiem
Wiedza bankowa

Jak negocjować z bankiem gdy nie mamy możliwości spłacać rat kredytu?

Kredyt to zobowiązanie wobec banku do spłaty otrzymanych pieniędzy wraz z odsetkami, które dostaliśmy za pośrednictwem placówki banku po podpisaniu umowy. Wysokość i harmonogram spłaty rat ustalany jest indywidualnie z kredytobiorcą. Lecz w życiu bywają różne sytuacje losowe, przez które można stracić płynność finansową i uregulowanie wyznaczonych rat staje się bardo kłopotliwe wręcz niemożliwe. Co zrobić gdy posiadamy niespłacony kredyt? Aby nie popaść w jeszcze większe tarapaty warto rozważyć każde opcje.

Jak negocjować z bankiem, aby nie dostać komornika?

  Gdy mamy problemy ze spłatą rat kredytu musimy wykonać pierwszy ruch bo nikt za nas tego nie zrobi, zanim sprawa trafi do komornika bo wtedy to już będzie za późno na jakiekolwiek negocjacje. Na początek warto wysłać do banku wniosek o polubowne rozwiązanie problemu. Nie bójmy się poprosić o pomoc, pracownicy banku od tego są aby pomagać swoim klientom.                                                                                                                      Istnieją trzy rozwiązania gdy posiadamy niespłacony kredyt są to:

  • okresowe zawieszenie płatności rat kredytu
  • umorzenie pewnej części odsetek
  • ustalenie większej liczby rat lecz w mniejszej kwocie, jaką kredytobiorca da radę spłacać w terminie

Musimy zadeklarować chęć poradzenia sobie z problemem i wywiązywać się z nowych warunków.

Poprawnie napisane pismo do banku

  Negocjacje z bankiem, aby nie dostać komornika muszą odbywać się grzecznie ale skutecznie. Pierwsze kroki poczynione w związku z niespłaconym kredytem prowadzą do napisania stosownego pisma do banku o zmianę warunków ustalonych podczas podpisania umowy kredytowej. Przede wszystkim wniosek należy adresować do konkretnego oddziału w którym kredyt był udzielany. Adres taki można znaleść na dokumentach bankowych lub w Internecie. Wniosek powinien być napisany w sposób oficjalny, konkretny i na wskazany temat. Najważniejszy jest numer umowy kredytowej, który będzie potrzebny wielokrotnie. Kredytobiorca powinien przedstawić realną propozycję rozwiązania problemu wskutek utraty płynności finansowej tak aby bank mógł ją rozpatrzyć pozytywnie. Tylko konkretne argumenty i jasne uzasadnienie swoich propozycji gwarantują sukces. Warto spróbować i napisać taki wniosek aby negocjować z bankiem, aby nie dostać komornika. 

Możliwy ruch ze strony banku w związku z niespłaconym kredytem

Bank musi odpowiedzieć na wysłane do nich pismo dotyczące zmiany warunków umowy kredytowej, w ciągu 30 dni. Niestety przez ten okres nadal naliczane są odsetki karne gdyż obowiązek spłaty rat nadal obowiązuje. Bank ma trzy możliwości dotyczące danego wniosku:

  • przystać na daną propozycję kredytobiorcy
  • odrzucić dane pismo
  • podać inne rozwiązanie, które proponuje bank

Najczęściej wygląda to tak, że bank zgadza się na wszelkie realne propozycje, ponieważ również dla instytucji finansowej jest to problem związany z niespłaconym kredytem. Dużym walorem negocjacji z bankiem jest to, że gdy nasze propozycje zostaną uwzględnione bądź dojdziemy do wspólnego rozwiązania problemu to unikniemy dział windykacyjnych prowadzonych przez komornika.

Rate this post
Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *