Leasing konsumencki
Wiedza bankowa

Leasing konsumencki – kto może z niego skorzystać?

Zdecydowana większość osób leasing kojarzy z usługą dla przedsiębiorstw. W leasingu najczęściej są kupowane samochody do firmowej floty czy maszyny produkcyjne. Ale istnieje też leasing konsumencki, które może być dobrą alternatywą dla innego rodzaju zobowiązań finansowych. Choćby można kupić samochód w ramach leasingu, zamiast brać na jego zakup kredyt gotówkowy lub pożyczkę. Co trzeba wiedzieć o leasingu konsumenckim?

Różnice między leasingiem a kredytem na samochód

Jedną z różnic jest sam rodzaj umowy. Leasing konsumencki oparty jest o umowę cywilnoprawną. Podczas gdy zobowiązania bankowe podlegają pod Ustawę o prawie bankowym i Ustawę o kredycie konsumenckim. Można więc powiedzieć, że z formalnego punktu widzenia leasing jest zbliżony do pożyczki, a nie do kredytu.

Dla konsumentów ważne jest jednak, że leasing konsumencki opinie ma lepsze niż kredyt gotówkowy przeznaczony na zakup samochodu. Dlaczego jest to możliwe? Otóż w ramach leasingu można skorzystać z różnych rabatów i promocji, które nie są oferowane w banku. Zawierając umowę o leasing można skorzystać z wielu stałych zniżek. Dlatego już sama cena początkowa samochodu jest bardziej atrakcyjna. Można kupić wymarzone auto o wiele taniej, niż kupując ten sam samochód z pieniędzy z kredytu.

Istotne jest również, że firmy leasingowe mają mniejsze wymagania wobec klientów. Oczywiście każda osoba jest weryfikowana pod kątem wiarygodności, ale firmy leasingowe w przeciwieństwie do banków nie sprawdzają dokładnie zdolności kredytowej. W ramach umowy leasingowej klientowi udostępniony jest przedmiot wskazany w umowie np. samochód, a klient zobowiązany jest co miesiąc wpłacać ustaloną ratę leasingową. Warto pamiętać, że to firma leasingująca jest przez cały okres ważności umowy właścicielem przedmiotu.

A co w takim razie z autem kupionym na kredyt? Jeśli był to kredyt samochodowy to również bank jest właścicielem takiego auta. W przypadku, gdy bierzemy kredyt gotówkowy i celem jest zakup samochodu, również właścicielem środków jest bank. A zatem w tym zakresie różnica nie występuje. Dopóki nie spłacimy kredytu samochodowego w banku, to bank jest właścicielem auta.

Czy to się opłaca?

Można się zastanawiać czy leasing konsumencki w takim razie się opłaca. Tak naprawdę, aby się tego dowiedzieć warto sprawdzić oferty leasingu konsumenckiego 2021 i porównać je choćby do aktualnych ofert kredytów i pożyczek. Dzięki szybkim kalkulacjom, można zobaczyć, które rozwiązanie finansowo się bardziej opłaca. Konkretne informacje na co zwrócić uwagę można znaleźć tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/leasing-konsumencki/Nie tylko sama cena samochodu będzie miała znaczenie. Także istotny jest fakt, że przy leasingu konsumenckim jest mniej formalności do załatwienia, niż przy kredycie bankowym z celem na zakup samochodu.

Co jest potrzebne, aby zawrzeć umowę o leasing?

Są w zasadzie dwie procedury. Pierwsza, czyli uproszczona wymaga jedynie złożenia wniosku o leasing, poniesienia przez klienta opłaty wstępnej, przedstawienia zaświadczenia o zarobkach i dokumentów potwierdzających tożsamość. W drugim wypadku, np. gdy kwota przedmiotu umowy jest wysoka, potrzebna jest procedura zwykła. Oprócz wymienionych wyżej dokumentów, trzeba przedstawić też wyciąg z konta pokazujący wynagrodzenie czy znaleźć poręczyciela. Cała procedura jest prosta i logiczna, więc łatwo wypełnić wszystkie potrzebne kroki.

5/5 - (1 vote)
Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.