Leasing konsumencki
Wiedza bankowa

Leasing konsumencki – kto może z niego skorzystać?

Zdecydowana większość osób leasing kojarzy z usługą dla przedsiębiorstw. W leasingu najczęściej są kupowane samochody do firmowej floty czy maszyny produkcyjne. Ale istnieje też leasing konsumencki, które może być dobrą alternatywą dla innego rodzaju zobowiązań finansowych. Choćby można kupić samochód w ramach leasingu, zamiast brać na jego zakup kredyt gotówkowy lub pożyczkę. Co trzeba wiedzieć o leasingu konsumenckim?

Różnice między leasingiem a kredytem na samochód

Jedną z różnic jest sam rodzaj umowy. Leasing konsumencki oparty jest o umowę cywilnoprawną. Podczas gdy zobowiązania bankowe podlegają pod Ustawę o prawie bankowym i Ustawę o kredycie konsumenckim. Można więc powiedzieć, że z formalnego punktu widzenia leasing jest zbliżony do pożyczki, a nie do kredytu.

Dla konsumentów ważne jest jednak, że leasing konsumencki opinie ma lepsze niż kredyt gotówkowy przeznaczony na zakup samochodu. Dlaczego jest to możliwe? Otóż w ramach leasingu można skorzystać z różnych rabatów i promocji, które nie są oferowane w banku. Zawierając umowę o leasing można skorzystać z wielu stałych zniżek. Dlatego już sama cena początkowa samochodu jest bardziej atrakcyjna. Można kupić wymarzone auto o wiele taniej, niż kupując ten sam samochód z pieniędzy z kredytu.

Istotne jest również, że firmy leasingowe mają mniejsze wymagania wobec klientów. Oczywiście każda osoba jest weryfikowana pod kątem wiarygodności, ale firmy leasingowe w przeciwieństwie do banków nie sprawdzają dokładnie zdolności kredytowej. W ramach umowy leasingowej klientowi udostępniony jest przedmiot wskazany w umowie np. samochód, a klient zobowiązany jest co miesiąc wpłacać ustaloną ratę leasingową. Warto pamiętać, że to firma leasingująca jest przez cały okres ważności umowy właścicielem przedmiotu.

A co w takim razie z autem kupionym na kredyt? Jeśli był to kredyt samochodowy to również bank jest właścicielem takiego auta. W przypadku, gdy bierzemy kredyt gotówkowy i celem jest zakup samochodu, również właścicielem środków jest bank. A zatem w tym zakresie różnica nie występuje. Dopóki nie spłacimy kredytu samochodowego w banku, to bank jest właścicielem auta.

Czy to się opłaca?

Można się zastanawiać czy leasing konsumencki w takim razie się opłaca. Tak naprawdę, aby się tego dowiedzieć warto sprawdzić oferty leasingu konsumenckiego 2021 i porównać je choćby do aktualnych ofert kredytów i pożyczek. Dzięki szybkim kalkulacjom, można zobaczyć, które rozwiązanie finansowo się bardziej opłaca. Nie tylko sama cena samochodu będzie miała znaczenie. Także istotny jest fakt, że przy leasingu konsumenckim jest mniej formalności do załatwienia, niż przy kredycie bankowym z celem na zakup samochodu.

Co jest potrzebne, aby zawrzeć umowę o leasing?

Są w zasadzie dwie procedury. Pierwsza, czyli uproszczona wymaga jedynie złożenia wniosku o leasing, poniesienia przez klienta opłaty wstępnej, przedstawienia zaświadczenia o zarobkach i dokumentów potwierdzających tożsamość. W drugim wypadku, np. gdy kwota przedmiotu umowy jest wysoka, potrzebna jest procedura zwykła. Oprócz wymienionych wyżej dokumentów, trzeba przedstawić też wyciąg z konta pokazujący wynagrodzenie czy znaleźć poręczyciela. Cała procedura jest prosta i logiczna, więc łatwo wypełnić wszystkie potrzebne kroki.

5/5 - (1 vote)
Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *